Proje Açıklaması

İşletme içerinde kolaylıkla hareket eden pratik toz toplama sistemidir. uygulama alanları her türlü ağaç işleri, polisaj sanayinde kullanıma uygundur.

Üretim sahasında çıkan büyük tanecikli atıklar ya da geri dönüşüme tabi tutulacak büyük  tanelerin tek bir yerde toplanmasını sağlayan havalandırma tesisatıdır.Genel havalandırmanın aksine orta basınç fanlar ve spiral yani yuvarlak kanal kullanılmaktadır.Taneciklerin emisyonu için büyük bir emiş gücüne sahip olması gereken bu havalandırma sistemi filtreli ya da torbalı olarak ikiye ayrılır.Torbalı toz toplama üniteleri yüksek vakumlu fanlar sayesinde torbalarda birikerek alttaki poşet torbalarda birikir.

Vakumlu toz toplama fanının  çektiği hava ipek ya da kotondan yapılmış üst torbalardan dışarıya çıkar.İç mekanda kullanılan toz toplama ünitelerinde kabuk gereksizdir.Dışarıdaki mekanlara kullanılacak olan ünite yağış sebebiyle zarar görmemesi için kapatılmalıdır.Bu toz toplama sistemleri genellikle talaş tozu,metal tozu gibi ağır tanecikli fabrikalara kurulur.Hava sirkülasyonu çok önemlidir.En ufak bir toz kaçması ya da emişin sürtünmeli olması yangına ya da dumana sebebiyet verebilir.Toz toplama sistemlerinin fitingsleri bile Radius açısından çok farklı ve sirkülasyon için özel olarak imal edilir.Hatlar düz montaj edilmekle beraber en az dirsekle bitirilmelidir.Makina bağlantıları sabit değil mobil olmak zorundadır.

Endüstri tesislerinde bazı üretim işlemleri esnasında kaçınılmaz olarak meydana gelen ve çalışma ortamına yayılma eğiliminde olan tozlar, gerek insan sağlığını tehdit etmeleri gerekse çevreye olan zararlı etkileri açısından üretim alanında istenmeyen bir durumun meydana gelmesine sebep olur.

Bu tip tozlu mahallerde uygulanabilecek olan en uygun çözüm yolu, üretim alanında kurulacak olan lokal bir aspirasyon sistemi ile, tozların çalışma ortamına yayılmadan direk olarak kaynağından toplanması ve sistemde kullanılan uygun filtre ekipmanları ile filtre edilerek dış atmosfer ortamına atılmasıdır.

Toz toplama sistemleri hesabı mühendislerimizce yapılmaktadır.
Toz toplama sistemleri çalışma prensibi ekiplerimiz tarafından kullanıcısına işlem uygulama sonrasında aktarılmaktadır.
Toz toplama filtreleri en iyi şekilde uygulanmadığında büyük zararlara yol açabilmektedir.